CESTOVÁNÍ KAVÁRNY

Budapešť – tipy, jaká místa a podniky navštívit!

Krásnej den všem! Ani nevíte, jak jsem vděčná, že jsme v únoru stihli navštívit maďarské hlavní město Budapešť. Kdoví, kdy se situace uklidní a zase budeme moct vyrazit za hranice. Článek jsem původně plánovala jako tipy, co navštívit. Netušila jsem, co během pár týdnů nastane, ale přesto jsem ho neměnila. Věřím, že brzy budete mít zase možnost se mými doporučeními inspirovat.

Pojďme si tedy zavzpomínat na náš dost povedenej třídenní výlet. Co rovnou začít nejlepším zážitkem?

GELLÉRT HILL

při západu slunce. Výlez na horu Gellért je jednoznačně dobrej nápad v jakékoliv denní i noční době. Výhled na město vyrazí dech snad každýmu. My spatřili ztrácející se slunce za obrozem, příchod úplňku na scénu, včetně rozzáření domů a ulic. Taková nádhera!

Nahoru k Citadele se sochou Svobody se dá dostat pěknými cestami. Jako u nás v Brně třeba na Špilberk. Pokud ale chcete vidět západ sluníčka, počítejte s časovou rezervou pro výšlap. Samozřejmě. My si pěkně mákli během přímýho běhu na vrchol, a já konečně praktikovala svoje parkour skills v terénu při přeskakování plotu! Jak důležitej moment v mojí kariéře parkouristky.

RYBÁŘSKÁ BAŠTA

Výhled z Rybářské bašty(ano, zase výhled) jsme si chtěli vychutnat bez hromady turistů, takže jsme nastavili brzkej budíček, a čekala nás ranní rozcvička v podobě stoupání do kopce a desítek schodů. Čtvrť, kterou jsme procházeli vypadala rozložením ulic skoro jako středověká, což kontrastovalo s tradičníma „bytovkama,“ který jsou tu skoro na každým rohu. Zajímavou atmosféru podtrhoval fakt, že nikde nebyla ani noha.

Samotná bašta je nádherná. Bílý kámen, zajímavé architektonické tvary, dechberoucí výhled (a pěřová bunda) nás skoro nechaly zapomenout, jaká byla zima. Hned jsme se dali do focení a vznikly fakt krásný fotky.

CHRÁM SV. MIKULÁŠE

Díky návštěvě bašty jsme neminuli ani gotický Matyášův chrám. Rozjíma se hned vedle. Je pro Maďary tím, co pro nás Katedrála svatého Víta.

BUDÍNSKÝ HRAD

Rybářská bašta, Matyášův chrám i Královský hrad se majestátně tyčí na stejné straně Dunaje, a je nejlepší vzít je jedním vrzem. Od Bašty jsme se k němu dostali procházkou Budou. Pokud byste však putovali zleva a začínali Budínským hradem, jezdí k němu lanovka. Jde o hrad přestavěný na barokní palác se vším všudy. Kopule, sloupy, obrovská okna, sochy. Já ani Olda tomuto stylu architektury moc neholdujem.

Pod hradem se nachází most Széchenyi lánchíd, který spojuje dvě budapešťská historická města, Budín a Pešť.

BAZILIKA SV. ŠTĚPÁNA

Když jsme se potulovali ulicemi města, nevynechali jsme ani zastávku u římskokalotické baziliky sv. Štěpána. Jedna z nejvýznamnější duchovní staveb v Maďarsku.

ORSZÁGHÁZ – SÍDLO PARLAMENTU

Nepřehlédnutelnou dominantou města je budova parlamentu ležící na nábřeží Dunaje. Procházka na náměstí Kossuth Lajos tér pro nás byla snad samozřejmostí. Parlament je fakt architektonickej skvost, kterej září krásou. Ať už se člověk dívá z dálky nebo stojí přímo u něj. Patří mezi jednu z nejstarších vládních sídel celé Evropy.

VÁSÁRCSARNOK – VELKÁ TRŽNICE

Tržnice vypadá na první pohled trochu jako staré nádraží, nebo možná tovární hala. Kombinace zdobeného průčelí, skla a oceli jí dodává kouzlo. Dole funguje tradiční tržiště, jak si ho představujeme. Obchůdky s masem, zeleninou, sýry, lokálními specialitami. Na ochozech v patře se nacházely typické stánky se „suvenýry“, které znáte třeba z Prahy nasázené vedle sebe. No, originální dárek jsme nesehnali. Zboží bylo nachlup stejné, jen místo „Prague“ se na potiscích stálo „Budapest“ nebo „Hungary“.

ANDRÁSSYHO TŘÍDA A NÁMĚSTÍ HRDINŮ

Andrássyho třída je jednou z nejzámnějších budapěšťských ulic. Procházkou po ní jsme se dostali až na náměstí Hrdinů. Cestou jsme potkali řadu krásných vil a zahrad. Jít pěšky je určitě lepší varianta než se na náměstí dojet metrem a ochudit se o poznání této hlavní třídy.

Náměstí Hrdinů se nám líbilo. Jeho hlavní dominantou je památník Tisíciletí. Po bocích stojí Muzeum krásných umění a Dům umění.

VÁROSLIGET – MĚSTSKÝ PARK

Za náměstím leží park Városliget, kam jsme se šli podívat na hrad Vajdahunyad. V městském parku jsou krom něj termální lázně, koncertní síň a spousta dalších zajímavých míst. Hradu se nedá zapřít vlastní kouzlo, ale až tolik nás nenadchl.

KAM NA SNÍDANI, ODPOLEDNÍ DORTÍK NEBO VEČERNÍ DRINK?

Největším potěšením našeho výletu pro nás bylo jak jinak než poznávávání gastra. Budapešť má opravdu, co nabídnout. Stala je jednou z center pro milovníky jídla a pití. O dobrý kafe není vůbec nouze. V jakých podnicích jsme si tedy pochutnali?

  1. SZIMPLA KERT

Na ruinbars jde říct jen obrovský ,,WOW!“ V Szimpla Kert jsme strávili oba večery. Bydleli jsme jen pár desítek metrů odtud, my měli ale štěstí! Tohle místo oplývá úžasnou atmosférou. Ruinbars jsou vytvořené ve staré továrně, je tu miliarda starožitností, světýlek a snad desítka barů. Pro mýho kluka, kterej je milovníkem piva to byl ráj. Já ochutnala tradiční maďarskou limošku, čti pomerančovou. Různě jsme posedávali, vychutnávali si přítomnej okamžik, výborný pití, povídali si a do toho všeho hrály tóny Beethovena. Kdybych měla doporučit jedno místo, kam prostě musíte, vyberu tohle. Je neskutečně boží!

2. MAZEL TOV

Na jednu ze snídaní jsme zamířili do vyhlášené izraelské restaurace Mazel Tov. Restauraci bych zařadila mezi luxusnější, a i přesto se ceny pohybují v normálu. U vchodu se nás ujala milá obsluha, usadila nás, a krásně se celou dobu starali. Co se týče jídla, já vsadila na Shakshuku, jedno z tradičních jídel zemí severní Afriky a Izraele. Moc dobrý a hodně podobný leču. Olda smlsl Shawarmu, to je něco jako kebab a gyros. Oběma nám chutnalo a okouzlení nádherným romantickým interiérem jsme si užili klidný poledne. Pokud se restauraci rozhodnete navštívit, doporučuji zařízení rezervace. Otvírají v 11 hodin, my došli pět minut před bez rezervace a chvíli jsme čekali. Když jsme ji opouštěli, od dveří vedla několikametrová fronta.
Mimochodem “Mazel Tov” znamená hodně štěstí. Tento výraz se používá během šťastných a významných chvil, například při svatbách.

3. Espresso Embassy

Tady jsme se zastavili na odpolední kafčo s dortíkem. Skvělá volba! Hned jsem pochopila, proč je Espresso Embassy jednou z nejoblíbenějších budapešťských kaváren mojí kamarádky. Káva super, dortík taky. Interiér lazen v industriálu. Lidi za barem byli moc příjemní. Přestože bylo takhle při odpoledni dost rušno a plno. Rozhodně se stavíme ještě někdy.

4. Madal Coffee

Naprosto ideální místo pro hrnek dobrýho kafe ve společnosti kamarádky, přítele nebo notebooku s úkoly. Klidný a krásný prostředí. Budapešti zkrátka nechybí kvalitní podniky. ,,Good coffee. Good Karma.“

5. Karaván

Pokud milujete Street Food, rozhodně neváhejte navštívit Karaván. Otvírají až na teplé dny v květnu, takže my se sem v únoru nedostali. Ale víme, kam při příštím výletu zamíříme. Musí tu být úžasně. Mladí lidé, jídlo, zábava, pohoda! To chci zažít. Karaván se nachází hned vedle Szimpla Kert.

6. Zoska Coffee

Zoska je jedna z levnějších kaváren, což se projevuje na kvalitě a přístupu, ale najedli jsme se docela dobře. Nejsem si úplně jistá, jestli bych se vrátila. Já si za přístup i provedení raději připlatím.

Szimply Food, Kontakt Coffee, Blue Bird Cafe a další… Je tolik možností, kde se dobře najíst i napít!

NÁKUPY

Jako v jakémkoliv jiném městě, i v Budapešti, se můžete vyřádit nakupováním. Nákupní třídy byste našli na ulicích Váci a Deák Ferenc. Nezapomeňte se taky zastavit do známých a úžasných second handů a design shopů. Mezi nejlepší patří Szputnyik Shopy, LoveBug Vintage, Antifactory Vintage Shop a Retrock. Fakt pecka! Nedělalo by mi problém utratit tak milion.

DOPRAVA

  • V Budapešti samozřejmě funguje MHD. Zálěží jen na vás, jak moc ji plánujete využívat. HLAVNĚ NEJEZDĚTE BEZ JÍZDENKY! Narazíte tu na revizory na každým kroku.
  • Jedna jízdenka stojí kolem 26 Kč.
  • Za blok deseti lístků, které platí na všechny druhy dopravy dáte cca 230 Kč.
  • Lepší variantou jsou jednodenní(125 Kč) a třídenní(314 Kč) jízdenky.
  • Když si koupíte BudapestCard(ceny kolem 370-800 Kč) máte dopravu zdarma, a k tomu řádu výhod – vstupy zdarma například do muzeí atd + různé slevy. Vždy záleží, co chcete podnikat.

ROZPOČET – Na kolik nás celý výlet vyšel? Cca 5000 Kč

Protože mi přichází dotazy ohledně cen výletů, rozhodla jsem se, že vám sem sepíšu rozpočet.

  • Doprava z Česka a zpět žlutým autobusem RegioJet – 1200 Kč
  • Ubytování na dvě noci přes AirBnb – 1150 Kč
  • Pojištění – 180 Kč
  • Útrata (podniky, jídlo, pití) + jízdné v MHD – cca 2500 Kč

Doufám, že se článek líbí a při výletu do Budapešti se staneme vaší inspirací! Dejte mi vědět! ♥M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *