CESTOVÁNÍ KAVÁRNY

48 hodin v Krakově – tipy na zajímavá místa a kavárny

Krásný den! Konečně jsem doťukala poslední písmenka o letním prázdninovém výletu do Krakova. S Petrou jsme poznávaly hlavní turistická místa a zároveň se toulaly uličkami a navštívily několik skvělých kaváren. Věřím, že najdete inspiraci co neminout, pokud tam sami plánujete vycestovat. Jdeme na to!

Nejdřív mě čekalo nejhektičtější ráno v mým životě. Naše večerní konverzace:

,,Sraz 7:50 u Grandu… Ještě jsem se nesbalila“

,,Ok, taky ne. Nechám to na ráno, jsem šíleně unavená“

Netuším proč, ale nastavila jsem si budík v domění, že sraz je v 8:50. Jak moje probuzení asi mohlo vypadat. Do háje! Doslova jsem naházela do batohu věci, který bych asi mohla potřebovat. Na větší promýšlení outfitů nebyl čas. Nenamalovaná a se snídaní v krabičce jsem sprintovala na šalinu směr nádraží a modlila se, abych to stihla. Naštěstí stihla. Takže jsme s Petrou naskočily do Flixbusu a čekala nás pětihodinová cesta směr Polsko, Krakov. Uklidnila jsem se, nasnídala, namalovala, kecaly jsme a plánovaly, kam vyrazíme.

Hned po příjezdu byl náš cíl Wesola Cafe. Ve Wesole nabízí nejen kvalitní kávu, ale taky slané a sladké snídáně, obědy, svačinky, večeře. Vyberou si i vegetariáni, vegani a bezlepkáři. Interiéru dominuje svítící nápis LEPIEJ PIĆ KAWĘ NIŻ NIE. Sídlí kousek od nádraží, takže jsme cupitaly pěšky a bohužel vychytaly den, kdy výjiměčně zavírali dříve, takže jsme se ve dveřích musely otočit. Příště to snad vyjde..

Jakou kavárnu jsme jako náhradu honem vybraly? Induvidual: Coffee & Friends. Induvidual je malá kavárnička pro milovníky kávy a dortíků. Což já rozhodně jsem! Já si dala Bueno dort, Petra višňovo-čokoládový a k nim cappuccino.

Po kavě a dortíku jsme vyrazily na ubytování. Bydlení jsme měly zařízené přes AirBnb v bytě pár kroků od centra a hlavního náměstí Rynek Glowny, kam jsme šly hned potom, co jsme hodily věci na pokoj.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Protože na Krakovkém rynku probíhaly trhy a motala se tam kupa lidí, moc dlouho jsme se nezdržely a raději se procházely uličkami Starého Města.

Až jsme se ocitly u královského hradu zvaného Wawel, zapsaného na seznamu UNESCO.

Od Wawelu jsme se vrátily zpět do ulic Krakova.

Úplnou náhodou jsme se přimotaly na party v Tally Weijlu. Šlo o vyzdobení nového interiéru obchodu, každý se mohl podílet a zkrášlit zdi.

Z Tally jsme pokračovaly obhlídnout Juliusz Słowacki Theatre. Divadlo, které bylo postaveno v 19.století a je pojmenované po polském básníkovi Juliuszovi Słowackim. Taky byste ho našli na seznamu UNESCO.

Po celém dni jsme se těšily na večeři. Pirohy(knedlíky plněné čímkoliv – ovoce, zelenina, maso, zelí,..) jsou původem z Polska a doopravdy stojí za ochutnání. Výborný jídlo!

Večer jsme proklábosily u limči. Kdo si pamatuje Bolka a Lolka? Já tu pohádku v dětství zbožňovala!

Dobrou noc.

Crrr Crrr. Budíček jsme nastavily na velmi brzo ráno, abychom se podívaly na Rynek Glowny bez lidí. A bylo to supr.

Při ranní procházce centrem jsme zapadly do kavárny TEKTURA, kde jsme si pochutnaly na skvělé snídani. Do Tektury se stoprocentně vrátím, protože mě oslovila jak kávou a jídlem tak atmosférou. Doporučuju návštěvu!

Poprvé jsem ochutnala růžový latte.

M Ň A M !

Po snídani následoval návrat do bytečku, sbalení věcí a rozloučení.

Naše kroky pak směřovaly do městské židovské části Kazimierz, která je plná synagog, taky kaváren, barů, restaurací. Má výjiměčnou atmosféru.

K vidění je spousta street artu.

Do cesty nám vlezly i foodtrucky.

Z Kazimierz jsme se vydaly do muzea moderního umění MOCAK. Mocak leží asi 3 km od centra.

Studio Andyho Warhola.

Nejvíc nás bavila písmenková místnost.

Zastávka na zmrzku po cestě z MOCAKU do centra podél Visly.

Chtěly jsme se podívat k Forum Przestrzenie – moderní kulturní centrum na břehu Visly, kde se schází mladí lidé, baví se a odpočívají, nechybí ani jídlo a pití. Bohužel jsme přišly ve chvíli, kdy se toho tolik nedělo.

Na druhém břehu řeky jsme ještě jednou zahlédly Wawel.

Výlet jsme zakončily nejlepším možným způsobem – palačinkami v Mr.Pancake. Máte chuť na palačinky s vejcem, slaninou a javorovým sirupem? Není problém. Je libo palačinky s Nuttelou, cukrovou vatou, Kit Katem v růžové čokoládě, Kinder Surprise vejcem a karamelizovaným popcornem? Človek si může vymyslet ty nejšílenější kombinace a v Mr.Pancake menu je prostě najde. Tahle sladká bomba nás na zpáteční cestu pěkně zaplnila. A už jsme se těšily domů! Kolem páté hodiny odpoledne jsme vyjížděly Flixbusem směr Brno, kam jsme dorazily ve večerních hodinách.

Co vy? Už jste někdy navštívili Krakov? M.

1 thought on “48 hodin v Krakově – tipy na zajímavá místa a kavárny”

  1. Pingback: 2019 - valenci.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *