CESTOVÁNÍ KAVÁRNY

48 hodin v Krakově – tipy na zajímavá místa a kavárny

Krásný den! Konečně jsem doťukala poslední písmenka o letním prázdninovém výletu do Krakova. S Petrou jsme poznávaly hlavní turistická místa a zároveň se toulaly uličkami a navštívily několik skvělých kaváren. Věřím, že najdete inspiraci co neminout, pokud tam sami plánujete vycestovat. Jdeme na to!

Nejdřív mě čekalo nejhektičtější ráno v mým životě. Naše večerní konverzace:

,,Sraz 7:50 u Grandu… Ještě jsem se nesbalila“

,,Ok, taky ne. Nechám to na ráno, jsem šíleně unavená“

Netuším proč, ale nastavila jsem si budík v domění, že sraz je v 8:50. Jak moje probuzení asi mohlo vypadat. Do háje! Doslova jsem naházela do batohu věci, který bych asi mohla potřebovat. Na větší promýšlení outfitů nebyl čas. Nenamalovaná a se snídaní v krabičce jsem sprintovala na šalinu směr nádraží a modlila se, abych to stihla. Naštěstí stihla. Takže jsme s Petrou naskočily do Flixbusu a čekala nás pětihodinová cesta směr Polsko, Krakov. Uklidnila jsem se, nasnídala, namalovala, kecaly jsme a plánovaly, kam vyrazíme.

Hned po příjezdu byl náš cíl Wesola Cafe. Ve Wesole nabízí nejen kvalitní kávu, ale taky slané a sladké snídáně, obědy, svačinky, večeře. Vyberou si i vegetariáni, vegani a bezlepkáři. Interiéru dominuje svítící nápis LEPIEJ PIĆ KAWĘ NIŻ NIE. Sídlí kousek od nádraží, takže jsme cupitaly pěšky a bohužel vychytaly den, kdy výjiměčně zavírali dříve, takže jsme se ve dveřích musely otočit. Příště to snad vyjde..

Jakou kavárnu jsme jako náhradu honem vybraly? Induvidual: Coffee & Friends. Induvidual je malá kavárnička pro milovníky kávy a dortíků. Což já rozhodně jsem! Já si dala Bueno dort, Petra višňovo-čokoládový a k nim cappuccino.

Po kavě a dortíku jsme vyrazily na ubytování. Bydlení jsme měly zařízené přes AirBnb v bytě pár kroků od centra a hlavního náměstí Rynek Glowny, kam jsme šly hned potom, co jsme hodily věci na pokoj.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Protože na Krakovkém rynku probíhaly trhy a motala se tam kupa lidí, moc dlouho jsme se nezdržely a raději se procházely uličkami Starého Města.

Až jsme se ocitly u královského hradu zvaného Wawel, zapsaného na seznamu UNESCO.

Od Wawelu jsme se vrátily zpět do ulic Krakova.

Úplnou náhodou jsme se přimotaly na party v Tally Weijlu. Šlo o vyzdobení nového interiéru obchodu, každý se mohl podílet a zkrášlit zdi.

Z Tally jsme pokračovaly obhlídnout Juliusz Słowacki Theatre. Divadlo, které bylo postaveno v 19.století a je pojmenované po polském básníkovi Juliuszovi Słowackim. Taky byste ho našli na seznamu UNESCO.

Po celém dni jsme se těšily na večeři. Pirohy(knedlíky plněné čímkoliv – ovoce, zelenina, maso, zelí,..) jsou původem z Polska a doopravdy stojí za ochutnání. Výborný jídlo!

Večer jsme proklábosily u limči. Kdo si pamatuje Bolka a Lolka? Já tu pohádku v dětství zbožňovala!

Dobrou noc.

Crrr Crrr. Budíček jsme nastavily na velmi brzo ráno, abychom se podívaly na Rynek Glowny bez lidí. A bylo to supr.

Při ranní procházce centrem jsme zapadly do kavárny TEKTURA, kde jsme si pochutnaly na skvělé snídani. Do Tektury se stoprocentně vrátím, protože mě oslovila jak kávou a jídlem tak atmosférou. Doporučuju návštěvu!

Poprvé jsem ochutnala růžový latte.

M Ň A M !

Po snídani následoval návrat do bytečku, sbalení věcí a rozloučení.

Naše kroky pak směřovaly do městské židovské části Kazimierz, která je plná synagog, taky kaváren, barů, restaurací. Má výjiměčnou atmosféru.

K vidění je spousta street artu.

Do cesty nám vlezly i foodtrucky.

Z Kazimierz jsme se vydaly do muzea moderního umění MOCAK. Mocak leží asi 3 km od centra.

Studio Andyho Warhola.

Nejvíc nás bavila písmenková místnost.

Zastávka na zmrzku po cestě z MOCAKU do centra podél Visly.

Chtěly jsme se podívat k Forum Przestrzenie – moderní kulturní centrum na břehu Visly, kde se schází mladí lidé, baví se a odpočívají, nechybí ani jídlo a pití. Bohužel jsme přišly ve chvíli, kdy se toho tolik nedělo.

Na druhém břehu řeky jsme ještě jednou zahlédly Wawel.

Výlet jsme zakončily nejlepším možným způsobem – palačinkami v Mr.Pancake. Máte chuť na palačinky s vejcem, slaninou a javorovým sirupem? Není problém. Je libo palačinky s Nuttelou, cukrovou vatou, Kit Katem v růžové čokoládě, Kinder Surprise vejcem a karamelizovaným popcornem? Človek si může vymyslet ty nejšílenější kombinace a v Mr.Pancake menu je prostě najde. Tahle sladká bomba nás na zpáteční cestu pěkně zaplnila. A už jsme se těšily domů! Kolem páté hodiny odpoledne jsme vyjížděly Flixbusem směr Brno, kam jsme dorazily ve večerních hodinách.

Co vy? Už jste někdy navštívili Krakov? M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *